Pozrite si ZDARMA môj webinár

Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí

(a zarobiť si ako nikdy predtým)?

Tajomstvo úspešných: 2 triky, ako “oklamať” telo a začať vstávať skoro ráno

Jeden muž 5 rokov študoval milionárov a zistil, že polovica z nich robí každé ráno to istévstávajú aspoň o 3 hodiny skôr, ako sa začína ich pracovný deň.

Áno, čítate správne, minimálne o 3 hodiny!

Napríklad, miliardár Richard Branson má budík nastavený na 5:45. Bývalá prvá dáma USA Michelle Obama vstáva o 4:30. A Tim Cook, CEO firmy Apple, je hore dokonca už o 3:45.

Prečo to robia? Je to len náhoda alebo naozaj úspech a skoré vstávanie spolu súvisia?

Laura Vanderkam, expertka na časový manažment a autorka knihy Čo robia najúspešnejší ľudia pred raňajkami, spomína napríklad tieto výhody skorého vstávania:

 • Ráno sme menej rušení. Možno sa vám to už stalo – chceli ste si ísť večer zabehať alebo prečítať knihu, ale cez deň vás zavalili nečakané povinnosti a zase raz to nevyšlo. Preto ak si chcete nájsť počas dňa chvíľu pre seba, skoro ráno je ten ideálny čas.
 • Ráno máme silnejšiu vôľu. Asi ste si to už všimli. Aj keď sa ráno cítite, že by ste mohli ovládnuť svet, po stretnutí s nemožným človekom, trčaním v zápche a vybovaní otravných povinností chcete večer už len zaliezť do postele.

Vedecká štúdia z roku 2012 dokonca dokázala zaujímavý fakt:

 • “Ranné vtáčatá” sa cítia šťastnejšie a zdravšie. Treba k tomu ešte niečo dodať?

Naozaj to funguje, mám dôkaz

Ja viem, americkí vedci objavili už všeličo. Ale čo toto:

Už asi 8 rokov vstávam o 5:00 ráno. A keby mi to nefungovalo, asi by som to osem rokov nerobil 🙂

Vážne, mám veľmi rád tento zvyk. Nielen že toho stihnem urobiť viac, ale žijem kvalitnejší, hodnotnejší život.

Tajomstvo však nie je v tom, že opustím posteľ presne o 5:00. To najdôležitejšie je to, čo nasleduje potom: môj ranný rituál.

Najskôr si dám studenú sprchu a idem sa na polhodinku prejsť po lese. Potom si čítam motivačnú knihu z oblasti osobného rozvoja, pretože je pre mňa dôležité, aby som sa stále zlepšoval. No a pravidelne si tiež čítam svoje životné poslanie, svoje zásady, ktorými sa chcem riadiť.

A viete čo? Ak by som všetky tieto veci neurobil skoro ráno, asi by som ich nerobil vôbec. Môj život by nebol taký kvalitný len kvôli tomu, že by sa mi nechcelo vyliezť z postele… a to by bola fakt škoda.

Ako začať vstávať skôr (aj keď neznášate ranné vstávanie)

Chcete aj vy žiť kvalitnejší život, mať lepšiu náladu, stihnúť toho viac, mať chvíle len a len pre seba…?

Samozrejme, že chcete. ALE…

Nenávidíte zvuk budíka. Každé ráno ho ešte dva-tri krát vypnete, kým sa vám podarí definitívne vyliezť z postele. Do práce chodíte načas len tak-tak a najväčší úspech pre vás je, ak sa stihnete doma naraňajkovať.

Vstávať o pár hodín skôr? Áno, mohlo by byť úžasné konečne každý deň stihnúť všetky tie veci, o ktorých snívate – ísť si zabehať, meditovať, zdravo raňajkovať… Ale je to príliš ťažké. Nikdy sa to nepodarí. Proste, nie ste ranné vtáča a nikdy nebudete.

Máte aj vy taký pocit?

Ak áno, určite čítajte ďalej! Mám pre vás totiž 3 dobré správy.

Tá prvá: nie ste sami. Ak sa vám ráno nedarí vstať skôr, je to úplne normálne. Ak nedokážete vyliezť z postele na prvý budík, je to normálne. Aj ja som mal niekedy 3 budíky po sebe a všetky zaradom vypínal.

A preto mám aj ďalšiu dobrú správu. Aj vy, áno vy, dokážete vstávať skôr. Netvrdím, že to bude ľahké. Najskôr asi budete veľa šomrať a nebude vás to vôbec baviť. Ale potom!

No a tá tretia: Ak ste to už skúšali a nepodarilo sa vám to, nie je to vaša chyba. Pravdepodobne ste len nemali dobrý systém alebo vám chýbala tá správna motivácia…  

Ako nájsť tú správnu motiváciu, ktorá funguje

Skôr, než si nastavíte budík, potrebujete vedieť, prečo to robíte.

Prečo chcete vstávať skôr? Ako chcete tento čas “navyše” využiť?

Nikomu sa nechce vstávať, keď ho čakajú nepríjemné povinnosti. Naplánujte si preto niečo, na čo sa budete tešiť. Niečo, kvôli čomu budete chcieť vstať z postele.

A ak chcete, aby vám tento zvyk vydržal celé roky, malo by to byť niečo, čo vám zlepší život – nakopne vás, dodá pozitívnu energiu, zlepší zdravie, urobí z vás lepšieho človeka… Jednoducho, vaše rána by mali byť o vás.

Určite už máte nejaké nápady, ako by ste tento čas vedeli využiť. Ale ak chcete trochu inšpirácie, napríklad aj takto trávia skoré ranné hodiny úspešní ľudia:

 • Meditujú
 • Idú na prechádzku
 • Zacvičia si
 • Čítajú motivačné knihy
 • Vzdelávajú sa
 • Píšu si denník
 • Pozerajú motivačné videá
 • Trávia čas s najbližšími
 • Napíšu si zoznam vecí, za ktoré sú vďační
 • Vypijú pohár vody
 • Dajú si studenú sprchu
 • Nahlas si čítajú svoje poslanie alebo pozitívne afirmácie
 • Naplánujú si deň
 • Pripravia si zdravé raňajky

Napíšte si na kúsok papiera o koľkej chcete vstávať a ako chcete, aby vyzeral váš ranný rituál. To je prvý krok.

A čo ďalej?

Teraz tá ťažšia časť – ako “oklamať” vaše telo, aby začalo vstávať skôr. Mám pre vás 2 spôsoby, ako na to. Obidva fungujú, ale každý bude vyhovovať inému typu ľudí. Ktorý si vyberiete vy?

1. Rýchly, ale bolestivý spôsob

Ako to funguje: Nastavte si budík na hodinu, kedy chcete vstať.

Uznávam, nie je to nič prevratné. Ale funguje to! Kľúčom k úspechu však je vydržať takto vstávať 5 dní po sebe.

Prvý deň asi budete poriadne unavený. Ale práve vďaka únave vás vaše telo donúti ísť spať skôr. A po 5 dňoch už pre vás bude prirodzené chodiť spávať, a aj vstávať, skôr.

Príklad: Niekedy som si nastavoval budíky tri – o 5:00, 5:10 a 5:20. Keď prišlo ráno a zazvonil mi prvý budík, vypol som ho. Zazvonil druhý budík. Vypol som ho…

A takto sa ranné vstávanie premenilo na desiatky minút trvajúcu agóniu.

Preto som si povedal: A dosť! Chcem vstávať o 5, tak vstanem o 5. A tak som si nastavil len jeden jediný budík na 5:00. Buď všetko, alebo nič. Teraz alebo nikdy.

Čo myslíte, vstal som? 🙂

Áno! A odvtedy sa to začalo.

Takže najúčinnejší spôsob, ako vstať skoro? Proste vstať!

2. Menej bolestivý, ale pomalý spôsob

Ako to funguje: Každý týždeň si posuňte budík o 15 minút skôr.

Hm, 15 minút… to už neznie tak desivo, nie?

Štvrťhodinku si vaše telo možno ani nevšimne. A ísť spať o 15 minút skôr tiež nie je až také náročné. Síce to bude trvať pár týždňov, ale potom? Konečne budete mať ničím nerušený čas len a len pre seba. A ani to nebude bolieť.

Príklad: Môj kamarát chcel začať vstávať o piatej, tak som ho zobral pod svoje krídla a trochu ho “koučujem”. Naordinovali sme mu práve túto menej drastickú metódu. Bežne vstával o 7, takže potrebuje “preprogramovať” svoje telo na vstávanie o 2 hodiny skôr. Takže jeho budíky budú najbližšie týždne zvoniť o tomto čase:

1. týždeň o 6:45
2. týždeň o 6:30
3. týždeň o 6:15
4. týždeň o 6:00

5. týždeň o 5:45
6. týždeň o 5:30
7. týždeň o 5:15
A v 8. týždni už o vysnívanej 5. hodine 🙂

Chceli by ste aj vy vyskúšať tento pohodlnejší spôsob? Pripravil som pre vás pomôcku, ktorá vám pomôže si tento proces naplánovať:

3 tipy, aby to nezostalo zas len pri predsavzatí

Tip 1: Dajte si telefón s budíkom na noc čo najďalej od seba (ale samozrejme tak, aby ste ho ešte počuli 🙂 )

Chcete sa ráno zbaviť jeho otravného vyzváňania? Tak to budete musieť vstať! Iná možnosť jednoducho nebude. Je to možno trochu drastická metóda, ale funguje na 100%. Teda, pokiaľ si potom neľahnete späť do postele.

Tip 2: Motivujte sa poznámkou k budíku

Vedeli ste o tom, že si v mobile môžete k budíku napísať dôvod, prečo chcete vstávať skôr? Je fajn si to pripomenúť, keď sa vám ráno nechce vyliezť z postele. Možno to bude presne to popostrčenie, vďaka ktorému sa vám to nakoniec podarí.

Takto vyzerá moja motivácia k vstávaniu s cvičeniu.

Tip 3: Stavte všetko na jednu kartu

Poznáte to, keď ráno vypnete jeden budík a ležíte ďalej, lebo veď predsa za chvíľu zazvoní ďalší? Keď si nastavíte iba jeden jediný, môžete vstať hneď alebo nikdy. Je to vaša jediná šanca. Mne to zafungovalo skvele, verím, že to pomôže aj vám.

Čo je dôležitejšie, ako skoro vstať? Dobre sa vyspať!

Áno, skoré vstávanie má veľa benefitov. Ale len za jedinej podmienky: že si pôjdete aj skôr ľahnúť.

Ľudské telo potrebuje na regeneráciu 7-8 hodín spánku (u niekoho to môže aj o niečo menej alebo viac). A v tomto svoje telo naozaj neoklameme.

Viem, že som sa chválil, že už 8 rokov vstávam o 5:00, ale musím sa vám s niečím priznať. Keď náhodou zostanem dlhšie von a prídem domov neskoro, nedávam si budík na piatu. Vždy si dám pozor, aby som mal aspoň 7 hodín spánku.

Takže, nie je nič zlé na tom, ak si raz za čas doprajete neskoré vstávanie. Práve naopak. Vždy myslite na to, aby ste spali aspoň 7 hodín, aj keď to znamená nedodržať vaše predsavzatie.

(To ale neplatí pri prvej, drastickejšej metóde. Tá funguje práve preto, že najskôr telo vyčerpáte a ono sa postupne prispôsobí, takže budete po pár dňoch chodiť spať skôr úplne prirodzene.)

Jednoducho začnite!

Nečakajte. Začnite. A najlepšie hneď zajtra.

Inak to dopadne rovnako ako s vašim plánom vypratať tú skriňu plnú harabúrd (veď vy viete, ktorú myslím). Budete to odkladať a odkladať a nikdy to nespravíte.

Viem, je množstvo úspešných ľudí, ktorí si radi dlho pospia. Skoré vstávanie nie je pre každého. Ale kým to nevyskúšate, nezistíte. Alebo ako hovorievala vaša mama: “Za pokus nič nedáš.” Môžete len získať – viac času pre seba, lepšiu náladu, kvalitnejší život…

Tak čo, posuniete si budík na zajtra ráno?

P.S.: O akom čase by ste chceli vstávať vy? A čo by ste chceli ráno robiť, na čo teraz nemáte čas? Napíšte mi o tom do komentára, naozaj ma to zaujíma 🙂

Martin je tréner a mentor v oblasti inovatívneho predaja a online marketingu. Jeho cieľom je naučiť obchodníkov a podnikateľov využívať online marketing a moderné nástroje predaja vo svojej praxi. Je zástancom čestného a moderného predaja.
Komentáre
 1. Petr píše:

  Co tomu říká Tvoje žena, když jí ráno, kdy je spánek nejsladší, 3x za sebou budíš po 15 minutách?

 2. Pari špekulantka píše:

  Žasnem, koľko sa toho dá napísať o takých samozrejmých veciach. Tak, ako fajčiar povie, že nie je nič ľahšie, ako prestať fajčiť, lebo on už prestal predsa asi 50 krát, tak ja hovorím, že nie je nič ľahšie, ako začať skôr vstávať. Mne však tá drasticka metóda trvá tri týždne, kým zafunguje. Tri týždne chodím, ako matoha. Pri tej menej drastickej vydržím asi štyri dni. Milujem spánok. To je pre mňa ten najlepší spôsob času pre seba. Milujem ranné čistenie hlavy tesne po prirodzenom prebudení, keď nechám myšlienky len tak plynúť a vychutnávam si vyhriate lôžko. To nie je náhodou meditácia? Príjemnejšie vstávanie je na rádio a najľahšie vstávanie je na vlastné rozhodnutie. Keď mám dôvod ráno vstať, telo sa samé zobudí vtedy, keď treba. Môžem to umocniť, keď si večer pri lihani uvedomím, čo ma ráno čaká a kedy mi treba vstať. Kolegyňa celý život vstávala o štvrtej, aby stihla prísť do práce. Keď odchádzala do dôchodku, pýtala som sa, či v tom bude pokračovať, keď je zvyknutá. Povedala, že na to sa nedá zvyknúť. Celý život to bolo nasilu. A ešte dodám, že vstávanie do tmy je veľmi depresívne.

  • Martin Mažár píše:

   Pari špekulantka, máš môj veľký obdiv, keď si dokážeš povedať, kedy chceš vstať a vtedy aj vstaneš.Ja takú schopnosť nemám. Nikdy by som asi neurobil to, že ak mám niečo dôležité (napr. stihnúť odlet lietadla), že by som si nenastavil budík a spoliehal sa na to, že sa moje telo zobudí samo.

   Dlhé roky vstávam o 5h dobrovoľne a už mám z toho zvyk. Zobudím sa často ešte pred budíkom. Vnímam veľký rozdiel medzi tým, ak človek „musí vstávať skoro“ alebo „chce vstávať skoro“. Takže kolegyni sa vôbec nečudujem, že nebude vstávať o 4h. Ja tiež nerád robím veci, ktoré musím a radšej robím veci, ktoré chcem.

   Nemám to tak, že každý musí vstávať ráno ako ja. Nech si každý vstáva, kedy chce a kedy mu to vyhovuje. Ja nikoho do toho nenútim. V článku sa opieram len o výskum, ktorý bol realizovaný a dávam návod, ktorý mne funguje. Kto chce, ho môže využiť a kto nie, nemusí. Môže si nájsť svoju cestu (napr. povedať si kedy chce spať a spoliehať sa, že sa telo zobudí samo) alebo ísť úplne inou cestou (trebárs nevstávať skoro ráno).

   Áno pre mňa vstávať skoro ráno je ľahké, ale viem, že nie pre druhých – preto tento článok. Každoročne 3 – 4 krát cestujem do Ázie alebo do Karibiku, kde trávim aspoň mesiac. Vždy keď tam priletím, chcem opäť vstávať skoro ráno, pretože to milujem. No a keď sa vrátim na Slovensko, tak chcem znova vstávať o 5h ráno. A na to, aby som začal vstávať skoro ráno používam tieto 2 spôsoby.

 3. Ondrej píše:

  Vynikajúci článok, tiež som to takto začal robiť, ten deň toho stihnem 2x aj 3x toľko keď mám ráno chvíľku pre seba oproti neskorému vstávaniu. Oceňujem vyčerpanie tejto témy na úroveň experta 😉

  • Martin Mažár píše:

   Ondrej, tak to je super. To je presne ten dôvod, prečo tí úspešní sa snažia vstávať skôr (aj keď netvrdím, že úspešný môže byť aj človek, ktorý vstáva neskôr).

 4. Lucia Klapacova píše:

  Ahoj, Martin – absolutne potvrdzujem, co pises! 🙂

  Ranne vstavanie je super vec. A ano, funguje so spravnou motivaciou. Ano, telo si zvykne. A ano, tiez davam prednost tomu, aby som spala dost predtym, aby som vstala skoro, presne! 🙂 Potrebujem mat “odspany” moj dostatocny pocet hodin, co je u mna 6,5. Ale kontrolujem si, aby som viac dni v tyzdni nez menej chodila spat v cas. Niekedy zivot zasiahne inak – ale to je zivot a my nie sme stroje :).

  Som byvala vysoka manazerka v zahranicno-politickych poziciach a vo verejnej sprave. Moj denny rezim bol zvycajne tak sialeny, ze cvicit vecer nehrozilo – vsetko som potrebovala urobit rano. Takze budik 4.30, ranny beh, yoga, meditacia, studena sprcha a potom do prace.

  Tento rezim dodrziavam aj dnes, ked si uz rozvijam vlastne podnikanie a nevstavam 4.30, ale trosku neskôr. V mojej prvej eKnihe Tajomstvo discipliny potvrdzujem, co pises tu :).

  Takze drz sa! Noazaj si myslim, ze skore vstavanie je dolezita zlozka uspechu, v comkolvek!

  Lucia

 5. Grossmann Lucy píše:

  Super článok Martin :). Ja dlho bojujem s ranným vstávaním. Spánok milujem a neviem sa dostať ráno z postele. Motiváciu by som mala, ale keď vstanem skôr, tak som celé ráno ospalá a mám pocit, že málo urobím. Ja som skôr nočný vták. Neviem to pomenovať, ale lepšie sa mi pracuje, keď je už tma. Samozrejme začala som cvičiť, aby moje telo bolo unavené a chcelo spánok. No tiež je pravda, že veľmi zle spávam. ALE chcem zmenu!…moja cesta ranným vstávaním je započatá a skúsim tvoje metódy :P. Prajem krásny deň a nech sa ti to píše 🙂

 6. Dáša píše:

  Pekný článok?.
  Ďakujem?.

 7. Filip píše:

  Mam problem s vstavanim, napriklad dnes som mal hodinu o 8:55 zacal som vstavat o 8:40,8:42…. az po 50 vypol som posledny budik o 50 a bol rozhodnuti ze vstanem aj som vstal pripojil som sa na hodinu no a asi po 3 minutách hodiny som zase zaspal a zobudil sa o 2 hodiny neskor (čize som zmeskal aj dalsiu hodinu). Mam ten problem ze rano otec spi a keby sa idem najest zobudim ho takze jedine co mi ostava je byt v izbe hladny a unaveny. Vyskusam prvu metodu vstavania a podla toho zistim ako to funguje.

 8. Vlado Matus píše:

  Ja vstavam tak, ze mam rano cca 2 hodiny pre seba. Rozcvicka a ranna prechadzka je fajn.
  Ale citat si svoje predsavzatia a ciele? Zda sa mi to trochu otravne – nemenia sa az tak casto.
  Citat dobru motivacnu knihu je tiez fajn. Ale poznam len dve. Vacsina je len reklama autora, ktory sa snazi predat mi svoj koucing. Kde dobre motivacne knihy beriete?

  • Margita1 píše:

   Mne sa Váš článok páči. Tiež vstávam o piatej, stihnem si zabehnúť pred prácou, v klude sa naraňajkovať a som spokojná , keď sa pozriem na hodinky, je 8.00 hodín a toto všetko už mám zasebou. Potvrdzujem, aspoň z mojej skúsenosti,že ráno sa skôr stihnem tieto veci, lebo keby som beh nechala na poobede alebo večer, tak asi by som ani nebehala, pretože človek buď ostane dlhšie v práci, dlhšie čaká v preplnenom obchode, zakecá sa s človekom, ktorého nevidel dlhšiu dobu atď, veď to poznáme všetci.Úspešnosť milionárov by som nepridávala “kôli rannému vstávaniu” lebo pl mňa je oveľa viac chudobných ľudí, ktorí vstávajú skoro ráno, ale úspech spočíva v disciplíne a sebazapretí, že človek chce ,verí a robí veci tak , aby sa ním stal. Je na nás, ako si život vedieme a stačí predovšetkým chcieť, chcieť urobiť zmenu a vytrvať. Podotýkam, hladala som článok o škodlivosti fajčenia)pretože toho som sa ešte nedokázala zbaviť.) Sme ľudia, každí iní, každí v niečom výnimoční a v niečom slabí.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů