Pozrite si ZDARMA môj webinár

Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí

(a zarobiť si ako nikdy predtým)?

Kde získať kvalitné obrázky ZDARMA na váš blog alebo fanpage

Kvalitné a zaujímavé obrázky sú vždy príjemným oživením webovej stránky, blogu alebo fanpage. Avšak nie je fotka ako fotka. Za každým obrázkom stojí jeho autor.

Na internete je príliš veľa fotografií, ale nie každú z nich môžete použiť pre svoje podnikanie. Porušenie autorských práv sa automaticky spája s pokutou. O tom by vám vedel rozprávať jeden môj kamarát.

Kamarát mal vytvorenú webovú stránku, na ktorej pravidelne pridával referencie svojich spokojných klientov. Pochopil, že referencie sú na webe kľúčové a pomáhajú otvárať dvere aj k iným klientom.

Text, ktorý mu jeho klienti poslali, doplnil fotografiou (samozrejme až po ich súhlase) a referencia bola na svete. Referencie potvrdzujú vaše kvality a je škoda nechať si ich len pre seba. Neskrývajte ich v mailoch, ale publikujte ich na vlastnom webe.

Raz mu v maile prišla správa, že neoprávnene použil fotografiu veľmi známej osobnosti, a preto musí zaplatiť pokutu vo výške 600 €. Vôbec tomu nerozumel, pretože na webe používa obrázky kúpené z fotobanky spolu s fotografiami od svojich klientov. O porušení autorských práv si vôbec nebol vedomý.

Po dlhom pátraní a zisťovaní prišiel na to, kde bol pes zakopaný. Klient, ktorý mu poskytol perfektnú referenciu, na Facebooku použil fotografiu, ktorá stála za celým týmto nedorozumením. Išlo o klienta, ktorý sa veľmi podobal na jednu známu osobnosť, preto použil jej fotografiu ako svoju profilovú fotku.

No a táto profilová fotka putovala priamo na web môjho klienta ako fotografia, ktorá doplnila text referencie. Nie je jedno, aký obrázok použijete na svojom webe. Je dôležité poznať zdroj fotografie, ináč to smrdí mastnou pokutou.

Existuje viacero zdrojov, odkiaľ môžete čerpať obrázky priamo na web. Buď si fotku vytvoríte sami alebo zalovíte vo fotobankách. Fotobanky ponúkajú prevažne platené fotografie, ale môžete nájsť aj také, kde nájdete fotky zdarma. Na tie si posvietime v tomto článku.

Autorské práva fotiek zdarma

Aby ste sa vyhli nepríjemným problémom, z databázy vyberajte hlavne fotky s licenciou Creative Commons Zero (CC0) alebo Public Domain. Ide o fotografie, ktoré môžete použiť na súkromné, ale aj komerčné účely bez nutnosti uvádzania zdroja, či autora.

Avšak aj fotky zdarma majú určité obmedzenia. Obrázky nemôžu byť použité na nemorálne, pornografické alebo nezákonné účely. Zdravý sedliacky rozum jednoducho nepustí. 🙂

Fotografie s ľuďmi nemôžete použiť spôsobom, ktorým by ste poškodili ich dobrú povesť alebo z použitia by bolo jasné, že podporujú určitú značku, či spoločnosť. V takomto prípade sa súhlasu dotknutej osoby nevyhnete.

5 zdrojov fotiek zdarma

Aby ste v mori fotiek zdarma neboli až takí stratení, pozrite si 5 zdrojov kvalitných fotografií zdarma, ktoré môžete použiť na svojom webe, blogu, dokonca aj fanpage.

1. Pixabay

Obrázky zdarma na blog

Zdroj: https://pixabay.com/

Pixabay  je snáď najväčšou databázou vysokokvalitných obrázkov zdarma. K dispozícii je viac než 870 000 fotiek, vektorov, umeleckých ilustrácií, dokonca aj videí.

Všetky obrázky a videá sú dostupné bez autorských práv podľa licencie Creative Commons Zero CC0. Môžete ich sťahovať, upravovať, distribuovať a používať bez akýchkoľvek licenčných poplatkov aj na komerčné účely. Nevyžaduje sa uvádzanie autora.

Výhodou je, že všetky licenčné podmienky nájdete hneď vedľa obrázka, ktorý sa chystáte stiahnuť. Nemusíte ich krkolomne hľadať na stránke. Pred samotným stiahnutím fotografie odporúčam si ich pozrieť a overiť, či sa na daný obrázok nevzťahujú nejaké výnimky alebo obmedzenia.

Pixabay ďalšie plusové body určite zbiera aj za to, že stránka je písaná v češtine (až na licenčné podmienky, tie nájdete iba v angličtine) a hľadanie obrázkov je maximálne prehľadné. Fotky môžete hľadať podľa:

orientácie (horizontálna, vertikálna poloha fotky),
kategórie (k dispozícii je 20 kategórií ako napríklad Emócie, Jedlo/Pitie, Obchod/Financie a iné),
veľkosti (sami si zadávate, akú minimálnu výšku a šírku má mať váš hľadaný obrázok),
farby (či má byť obrázok transparentný, čiernobiely alebo aká farba má na obrázku prevládať).

Ak vám takéto vyhľadávanie nevyhovuje, pokojne použite vyhľadávacie okienko, do ktorého zadáte kľúčové slovo.

Pixabay je obrovským zdrojom obrázkov zdarma, ktorý myslí aj na samotných fotografov a autorov videí. Pri stiahnutí fotografie si môžete zvoliť nielen jej veľkosť (S, M alebo L), ale aj to, či tvorcovi diela prispejete na kávu. 🙂

2. Unsplash

Obrázky zdarma na blog fanpage

Zdroj: https://unsplash.com/

Unsplash je skvelým zdrojom krásnych, moderných až umeleckých obrázkov, ktoré môžete bez výčitiek použiť na svoje projekty. Všetky obrázky spadajú pod licenciu  Creative Commons Zero, čo znamená, že ich môžete používať na súkromné, ale aj komerčné účely.

Fotografie sú zoskupené do určitých kolekcií, napríklad „FOOD AND DRINK“, „ HEALTH AND FITNESS“ alebo „BACKGROUND“. Ak vám zoskupenie fotografií nevyhovuje, obrázok si môžete nájsť aj pomocou vyhľadávania. Stačí zadať kľúčové slovo a pre vás vhodná fotografia je vaša.

Výber fotografií je o hľadaní. Ak sa chcete vyhnúť prehrabávaniu fotiek v rozsiahlej databáze, stačí sa na stránke zapísať. Unsplash vám na váš e-mail pošle každý desiaty deň 10 nových obrázkov.

3. Gratisography

Obrázky zdarma

Gratisography  je stránkou fotografa Rayna McGuiera. Cez deň sa venuje grafike a dizajnu webových stránok. Zatiaľ čo v noci sa z neho stáva experimentálny vizuálny umelec, ktorý sa o svoje diela delí s ostatnými.

Menší počet obrázkov je vykompenzovaný netradičnými fotografiami, ktoré sú plné emócií. Podnikateľov v saku a kravatách tu rozhodne nehľadajte. Vtipné a umelecky vytvorené obrázky sú delené do šiestich kategórií (Animal, Nature, Objects, People, Urban a Whimsical). K dispozícií je aj vyhľadávacie okienko.

Ak na Gratisography nenájdete obrázok podľa vašich očakávaní, stránka vás odkáže na platenú databázu obrázkov.

4. Pexels

Obrázky zdarma

Pexels je ďalšou databázou fotiek zdarma, ktoré spadajú pod licenciu Creative Commons Zero.

Nájdete tu rôzne fotky od kvetín, lesov, púští až po autá, módu, cestovanie, či biznis. Pexels vytvoril rôzne kategórie fotografií, ktoré sú umiestnené pod sebou spolu s náhľadom fotiek.

Nevýhodou je, že kategórie nie sú umiestnené v menu. Na stránke musíte rolovať a jednotlivé kategórie si pracne prejsť. Ak sa tomu chcete vyhnúť, použite kategóriu „Popular Photos“, ktorú na rozdiel od iných, nájdete v menu.

Za originalitu sa platí, síce nie peniazmi, ale časom. Neokukané fotky, ktoré nenájdete na každom druhom webe rozhodne stoja za to a pár minút hľadania vás určite nezabije. 🙂

5. Ďalšie zdroje fotiek zdarma

Každá fotobanka, ktorá ponúka fotky zdarma, má svoje podmienky. Niektoré z nich vám umožnia stiahnuť si fotku bez akýchkoľvek podmienok. Iné majú pravidlá fotiek zdarma upravené.

Napríklad Death To The Stock Photo je jednou z najpopulárnejších databáz voľne šíriteľných obrázkov.  Ide o službu, ktorá však nie je úplne zadarmo. Po zadaní e-mailu, vám každý mesiac príde do schránky balík fotiek zdarma. Ak sa chcete dostať k plnej databáze, potrebujete zaplatiť 15 dolárov mesačne.

Pozrite si podmienky iných databáz, kde sa môžete dostať ku fotkám zdarma:

https://picjumbo.com/
http://jaymantri.com/
https://www.splitshire.com/
http://www.lifeofpix.com/
http://superfamous.com/Images
http://kaboompics.com/

Na internete je množstvo fotiek zdarma. Avšak vyžaduje si to určitý čas nielen na hľadanie kvalitných fotiek, ale aj na preštudovanie podmienok – licencií, ktoré hovoria o tom, ako s nájdenými obrázkami môžete naložiť.

Nič nenechajte na náhodou a podmienky si určite prečítajte. Ako som spomínal vyššie, vyhnete sa tak zbytočným problémom a porušovaniu autorských práv, čo smrdí mastnou pokutou.

Napíšte mi do komentárov, aké sú vaše overené zdroje fotografií zdarma. Ďakujem za každý tip, ktorým zároveň pomôžete aj ostatným. 🙂

Martin je tréner a mentor v oblasti inovatívneho predaja a online marketingu. Jeho cieľom je naučiť obchodníkov a podnikateľov využívať online marketing a moderné nástroje predaja vo svojej praxi. Je zástancom čestného a moderného predaja.
Komentáre
 1. Jana píše:

  Super blog. Užitočné info. Ja používam picjumbo!

 2. Dasa píše:

  Děkuji,za připomenutí. Věnují se tomuto tématu jen okrajovne a dávám přednost vlastním produktům,ale již jsem slyšela o neprijemnostech s použitím nezaplacene fotky. Ještě jednou děkuji teta.Dáša.

 3. Martin píše:

  Dobry den chcel by som sa spytat ci smiem propagovat videa ktore najdem na fb spôsobom : ulozim ich a pridam na svoju fanpage a druha moznost najdem video na internete stiahnem ho a pridam na moju funpage popripade ho upravim. je to povolene? lebo nikde na internete neviem najst članok o tom a ani neviem kde mam hladam videa s povolenou propagaciou tak ako s fotkami v tomto clanku a ak uz som nejake nasiel, tak ziadne mi nevyhovuje pre moju fanpage. Dakujem za odpoved

  • Martin Mažár píše:

   Martin, super, že sa pýtate. Ono je to presne ako s fotkami. Ak video má licenciu, tak na voľno šírenie, tak môžeš – čo zväčša nemá. Takže ak to urobíte tak, že si stiahne video z inej fanpage a nahráte na svoju fanpage, tak porušujete autorský zákon a tiež pravidlá Facebooku.

   Videá si treba točiť, alebo kupovať alebo sa spýtať majiteľa videa, či vám dáva povolenie na nahratie na svoju fanpage.

   P. S. Inak ak sa zaujímate o Facebook a online marketing, tak sa pridajte do našej FB skupiny „Online lídri“, kde sa môžete pýtať a ďalšia tisícka ľudí vám bude na to odpovedať 🙂 https://www.facebook.com/groups/onlinelidri/

 4. Dalli píše:

  Dávam do pozornosti aj slovenskú fotobanku s fotografiami zadarmo. https://www.fotkyzadarmo.sk/ Fotky tam môžete jednoducho pridávať alebo zadarmo sťahovať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů