Pozrite si ZDARMA môj webinár

Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí

(a zarobiť si ako nikdy predtým)?

7 vecí, ktoré robím každé ráno pre lepší a pohodovejší deň

Máte ranné rituály, ktoré sú zárukou pre váš ďalší skvelý a výnimočný deň?

Priznám sa, niekedy som ranné rituály nemal. Vstal som o piatej ráno, dal si studenú sprchu (tú si dávam dodnes), umyl som si zuby, naraňajkoval sa a utekal do práce. Zabralo mi to necelých 30 minút. Najdôležitejšie bolo čo najrýchlejšie sa dostať do práce.

Mnoho ľudí takto funguje dodnes. Mne sa to podarilo zmeniť. Pribudli nové rituály, ktorými som zmenil svoj deň k lepšiemu. Úžasný deň, šťastný život. 🙂

1. Ďakovanie

Ďakovanie patrí k mojim každodenným ranným rituálom. Začal som s tým pred viac ako rokom, kedy mi Feri Kozáček položil otázku: „Ako si momentálne šťastný? Keby si to mohol vyjadriť na stupnici od 1 do 10, pričom 10 znamená najlepšie, aké číslo by vyjadrovalo tvoje šťastie?“

„Číslo 5. Môj vnútorný pocit šťastia vyjadruje práve toto číslo,“ povedal som mu. Po tejto odpovedi som si uvedomil, že potrebujem niečo zmeniť. Začal som hľadať cesty, vďaka ktorým som sa chcel cítiť lepšie a šťastnejšie.

Nebudete mi veriť, ale ďakovanie mi prinieslo do života väčší pocit šťastia. Dnes sa mnoho ľudí zbytočne naháňa za veľkými vecami, často krát aj na úkor vlastného zdravia. Pričom malé veci si vôbec nevšímajú, nevidia ich a považujú to za samozrejmosť.

Viete koľko ľudí tieto drobnosti nemá?

Poďakujte za všetko, čo v živote máte, či je to pitná voda z vodovodného kohútika alebo zdravé nohy, ktoré vás ponesú kam len chcete.

Aby som na tento rituál nezabudol, kúpil som si denník „101 vďačností“ a funguje to úžasne. 🙂

ranné rituály

2. Ranná prechádzka

K ďalším mojim ranným rituálom patrí prechádzka. Je to geniálny spôsob, ako príjemne naštartovať váš nový deň. Človek sa upokojí a úplne ináč naladí.

Na začiatku som chodieval na prechádzky, ktoré trvali 5 minút. Dnes sa to pohybuje v intervale od 15 do 45 minút. Najradšej by som mal 45 minútové prechádzky každý deň, ale niekedy to nejde. Hlavne v čase, keď máte toho veľa. Vtedy si prechádzky skrátim na 15 minút.

Úžasné na tom je, že tento rituál viete dodržať kdekoľvek. Či ste na Slovensku a spolu s priateľkou a psami si vychutnávate východ slnka alebo ste na Bali. Zrazu si začnete všímať úplne iné veci, zameriate sa na detaily, ktoré by vám pri rannom zhone unikli.

Na chvíľu sa zastavíte a naplno si vychutnáte príjemné, teplé a meniace sa farby východu slnka. Príjemný štart do nového dňa, čo poviete? 🙂

3. Čítanie motivačnej knihy

Každé ráno čítam motivačnú knihu z oblasti biznisu. Venujem tomu 15 až 20 minút. Jednak ma to správne naladí na pracovnú časť môjho dňa a zároveň ma to neustále posúva vpred.

Ak každý deň budete čítať motivačnú knihu aspoň 15 minút, za rok sa vám nazbiera nespočetne veľa minút, ktoré ste venovali sebarozvoju. Čítaním si tak zvyšujete odborné znalosti a zručnosti vo vašej pracovnej oblasti a stávate sa profíkom.

Momentálne čítam knihu „Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno“. Je to vynikajúca kniha, ktorú som prečítal pred štyrmi rokmi, ale rád sa k nej znovu vraciam.

ranné rituály

4. Zopakovanie si vlastných cieľov

Je nesmierne dôležité, aby mal človek neustále na očiach vlastné ciele, ktoré mu ukazujú cestu, kadiaľ má ísť.

Denne vám prídu rôzne ponuky na spoluprácu, zaujímavé príležitosti, ktoré sa snažia zlákať vás na úplne inú cestu, ako je tá vaša. Každý z nás má stanovenú svoju cestu šťastia, ktorou chce ísť. Pokiaľ si ju neustále pripomínate, len tak ľahko z nej nezídete.

Preto si každé ráno opakujem svoje ciele, vizualizujem ich, aby boli stále v mojej pamäti. Zaberie to necelých 5 minút času. Keď si pripomínate vlastné ciele, garantujem vám, že mozog spraví všetko preto, aby ste ich dosiahli.

5. Pravidelné cvičenie

Každé ráno sa snažím cvičiť. Pravidelné cvičenie je moje najslabšie miesto, ktoré nie vždy dodržím. Keď v podnikaní potrebujem viac času, ide to na úkor cvičenia (ja viem, musím sa v tom zlepšiť 🙂

S priateľkou Deni cvičíme podľa videí. Výhodou je, že ich môžeme sledovať z celého sveta. Stačí prístup na internet a cvičenie sa môže začať. Máme členstvo vo Fitshaker, takže môžeme cvičiť vždy niečo iné a odkiaľkoľvek.

rituály pre lepší deň - cvičenie

6. Čo je v daný deň dôležité

Aby som zbytočne nepremárnil deň, vždy si určím jednu vec, ktorú je dôležité splniť. Každý deň by mal mať nejaký účel, či je to práca na stratégii firmy alebo tvorba nového online kurzu.

Určiť prioritu jednotlivých úloh bolo pre mňa v minulosti dosť ťažké. Dnes to zvládam oveľa lepšie. Pomáha mi v tom aj denník „101 vďačností“, kde si zapíšem, ktorej úlohe v daný deň dám prednosť a na čo sústredím svoju pozornosť.

7. Delegovanie úloh

Prioritou každého dobrého manažéra je delegovať úlohy na niekoho iného. Delegovaním úloh si vytváram priestor pre oveľa podstatnejšie veci, ktoré posúvajú moje podnikanie vpred.

Každé ráno si o 9:00 s tímom dáme video hovor, kde si rozdelíme jednotlivé úlohy. Odbremení ma od jednoduchých, ale dôležitých činností, akými sú napríklad komunikácia s klientmi, vystavovanie prístupov do kurzov, nahadzovanie referencií alebo napísaných článkov na web. Takýmto spôsobom každý z nás pracuje na svojich kľúčových veciach a dokopy tak vytvárame fungujúci celok.

K týmto ranným návykom ma veľmi inšpirovala kniha „Mních, ktorý predal svoje ferrari“. Postupne by som k nim chcel pridať aj návyk meditácie. Ranná chvíľa meditácie, vďaka ktorej získate energiu na celý deň nikdy nie je na škodu. 😉

Poradie návykov zvyknem meniť. Závisí to od času a svetla. V lete, keď je vonku skôr vidieť, začínam prechádzkou. V zime, keď je v ranných hodinách tma, prechádzku posuniem o niečo neskôr a začnem čítaním motivačnej knihy.

Verím, že vás moje návyky inšpirovali. Napíšte mi do komentárov, aké sú vaše ranné rituály. Ak zatiaľ žiadne rituály nemáte, napíšte mi, ktorým z týchto siedmych začnete?

Martin je tréner a mentor v oblasti inovatívneho predaja a online marketingu. Jeho cieľom je naučiť obchodníkov a podnikateľov využívať online marketing a moderné nástroje predaja vo svojej praxi. Je zástancom čestného a moderného predaja.
Komentáre
 1. Michal - KE píše:

  Vďaka za článok, prebehol som si ho a mierne mi zlepšil náladu. Dnes som si chcel požičať z knižnice Robina Sharmu – mních který …, mám ju rozčítanú chcel som ju dočítať, ale je požičaná, tak inokedy :). No vzal som si knižku od Shane Snow-a. Pár zo spomínaných bodov dodržiavam, pravidelne alebo aspoň obdeň, možno časom budú všetky, príp. neaké iné ktoré mi budú viac vyhovovať. Prajem všetkým návštevníkom tejto web-stránky fajn víkend a lepší pohodovejší celý rok 2017!

 2. Marina píše:

  V poslednej dobe som veľa čítala o (a teraz čítam už aj ja) Miracle Morning, knihu o podobných ranných návykoch a ako tak dosiahnuť spokojnejší a lepší život:) Niektoré mám zaužívané už aj ja ale tiež na nich pracujem 🙂 Je dobré vidieť že sa nájdu ľudia, ktorí si ráno privstanú, aby sa rozvíjala ich osobnosť 🙂 *thumbs up*

 3. Moje ranní rituály: Vizualizace, vděčnost, bylinkový čaj nebo vlažná voda s citronem + přírodní doplňky stravy, kniha Rok vědomého života, jóga, meditace, čerstvá ovocná šťáva, kniha Jistou cestou k bohatství, pak si přečtu cíle na dnešní den, které jsem si připravila předchozí večer a začnu pracovat na tom nejdůležitějším 🙂

 4. Miloš píše:

  Dobrý deň,
  keď som Vám to napočítal, tak ranný rituál Vás vyjde na necelé dve hodiny. Počítal som aj presuny, preoblečenie, sprcha. Zdá sa mi to trošku veľa. Možno by som vyberal cvičenie alebo prechádzku podľa počasia.
  Ja mám tiež ranné rituály. Pre mňa je ideálny beh alebo cvičenie.

  • Martin Mažár píše:

   Dobrý deň Miloš,
   áno presne tak to je. Moje ranné rituály mi trvajú cca 2 hodiny (niekedy aj viac). To je dôvod prečo vstávam o 5h, aby som ich ráno stihol všetky. Do budúcna by som ich ešte rád navyšoval, lebo mi veľmi pomáhajú. Je to o spôsobe môjho života, chcem viac času venovať sebe, rodine a priateľom a menej venovať práci…

 5. Knihu Mnicha milujem a citala som ju uz viackrat. Tiez mam uz par rokov svoje ranne ritualy ako meditacia, prvu hodinu po zobudeni si nezapinam mobil (flight mode mam aj celu noc), ani internet. Dennik vdacnosti si pisem vecer pred spanim, je aj verejne na mojom blogu, a rano si len par veci, za ktore som vdacna, poviem. A citam si zoznam mojich pozitivnych afirmacii, az potom idem pracovat 🙂

 6. Soňa MACEJÁKOVÁ píše:

  Ahoj Martin Mažár – veľmi zaujímavých 7 každodenných vecí. A tú knižku Ako robiť čo Vás baví a dostať za to zaplatené by som si rada prečítala. Do súťaže Vaše najlepšie rozhodnutia som napísala: „Zaujímavá otázka, že aké je moje najlepšie rozhodnutie. V tejto dobe: MOJIM NAJLEPŠÍM ROZHODNUTÍM JE, ŽE SOM V 55-tich ROKOCH ZAČALA BEHAŤ. Behám už 7-mi rok a bavia ma hlavne polmaratóny – za 3 roky aj 3 mesiace som si odbehla 48 prekrásnych polmaratónov. O behu aj samozrejme píšem a to ma tiež neskutočne baví … A knižôčka DVAKRÁT MERAJ môže byť určite zaujíma a inšpiratívna.“ Veľa športovcov je sponzorovaných a za to čo robia a čo ich baví dostávajú aj peniaze. Tak bolo by určite pre mňa veľkou „bežeckou výhodou“, keby „si ma našiel“ nejaký sponzor a mala by som aspom „všetky behy na svete“ v rámci sponzorovania. (Trošku na tom pracujem a v roku 2018 by som to viac rozbehla …). Ja si hlavne musím dať prioritu, čo mám v ten deň urobiť tú najdôležitejšiu vec, pretože robím veľa maličkostí a „dôležitú vec“ odkladám … Martin nech sa darí a budem sledovať Tvoju stránku – Soňa Macejáková

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů